Ndejje University has successfully retained both the woodball and athletics crowns at the ongoing 15th edition of the Inter University Games Athletics Championships after garnering 314 points at the two -day athletics’ competition hosted at Uganda Christian University, Mukono.
 
To win the the championships for the last three editions, Ndejje women side spurred the team to top the overall rankings after bagging 160 points and the men scooping 154 points.
 
In terms of medals Ndejje lifted the crown with 13 gold medals followed by KU in second position with 9 gold and hosts UCU with six gold medals respectively.
 
However going by points scoring system, KU collected total of 266 points, UCU 162, MUK 121, Gulu 82, KIU 33, Nkumba 29 Bugema 26, Kabale 18, Kyambogo 15, Busitema 9, MUBS 6 and Bishop Stuart 1 point respectively.
 
The games end on Friday with Volleyball, Netball, Basketball, handball and chess finals.
 
Partial Day 4 Results:
Football:

UCU 3 KU 3 UCU wins (5-4) on Spot kicks

Kyambadde Fred, Muwonge Amos and Sempagala Nelson scored for UCU in normal time while Sekajugo Vian, Musamali Paul and Sekayombya Andy were on target for Kampala University.

 MUBS 3 NKUMBA 2

Ndejje 1 Mak 0

IUIU 0 KYU 0 (4-2)

DISCUS FINALS

1-      Komakech Felix (Kampala University) 35.36M  -Gold

2-      Wokorach Jacob ( Ndejje) 33.22M -Silver

3-      Onechan Geoffrey (Gulu) 28.65M  – Bronze

TRIPPLE JUMP WOMEN FINALS

1-Katushabe Robinah (UCU) 12.15M –  Gold

2-Mwamula Moureen  (Ndejje) 11.45M- Silver

3-Ajok Joyce (Gulu) 11.21M-Bronze

200M Men Finals

1-Bidusu Hamidu ( Ndejje) 21.6 sec- Gold

2-Opio Dennis   (Kampala University) 21.9 sec–Silver

3-Odong Moses (Ndejje) 22.2sec – Bronze

200M Women Finals

1-      Leina Shida (Ndejje) 25.6 Sec-Gold

2-      Halima Nakaayi (Kampala University) 26.3sec – Silver

3-      Mary Zawadi (UCU) 26.7sec -Bronze

400M Men Finals

1-Opio Dennis (Kampala University) 48.0sec -Gold

2-Okiror Anthony (Ndejje) 48.4sec -Silver

3-Acidri Godfrey (Kampala University) 49.3sec -Bronze

5000M Men   Finals

1-Rono Thomas (Ndejje) 14MINS 00.2sec -Gold

2-Cheptegei Joshua (Bugema) 14MINS10.2 Sec -Silver

3-Chemtingen Wycliff Kipteek Kampala University 14mins 42.9sec– Bronze

800M Men Finals

1-Cherop Sam   (Kampala University) 1m 56.7sec -Gold

2-Okada Paul (Kampala University) 1m 56.9sec –Silver

3-Wabuto Farid (MUBS) 1m 57.1 sec – Bronze

800M Women   Finals

1-Ajok Dorcus   (Ndejje) 2Mins15.0sec – Gold

2-Winnie Nanyondo (Kampala University) 2Mins 19.4sec –Silver

3-Lillian Wemali (Bugema) 2Mins 21.8sec – Bronze

400M Women Finals

1-Leni Shida (Ndejje) 56.2sec  -Gold

2-Nakkayi Halima (Kampala University) 56.6sec  -Silver

3-Lubagu Margret (Kampala University) 59.6sec   -Bronze

 BASKETBALL QUARTERFINAL RESULTS MEN

 UCU 71 MUK 58

MUBS 63 KIU 76

Ndejje 82 Bugema 46

KU 78 KYU 66

NETBALL RESULTS quarterfianls

Nkumba 50 KYU 13

KIU 60 BSU 15

UCU 68 Ndejje 22

KU 53 MUBS 35

WOODBALL SINGLES MEN’S FINALS

1-Adupa Joel (Ndejje) 212 Strokes – Gold

2- Kamoga Collins (Ndejje) 214 Strokes – Silver

3-Antamba Onesmus (Ndejje) 215 Stokes – Bronze

WOMEN WOODBALL SINGLES FINALS

1-Zawedde Lillian (Ndejje) 229 Strokes

2-Kikatushemeza Charlotte (MUBS) 244 Strokes

3-Nabukalu Daniella (Ndejje) 247 Strokes  

 

David Isabirye is a senior staff writer for Kawowo Sports where he covers most of the major events.

Leave a comment

Please let us know what you think