African rowing power horses, Tunisia, Algeria and Libya had a clean sweep of the recently concluded African rowing championships held at Lake Tunis in Tunisia.

Hosts Tunisia completed with 25 medals including 11 gold,  8 silver and 6 bronze to win the championships on home turf.

Algeria finished second with 7 medals, Libya was third with 2 medals (one silver and bronze) while Uganda came with one medal (a bronze) to finish 4th overall out of the 8 nations that participated.

Sudan, Togo, Ivory Coast and Cameroon did not get any medal. Uganda was the only nation from East and Central Africa at meet.

“The level of competition always inspires us. Our counterparts have better facilities but we shall catch up with time given good training”, Rodrick Muhumuza, who traveled to Tunisia as head coach for team Uganda remarked.

Uganda’s Alfred Okello finished 5th in the individual single scull race after recording 3 minutes, 48 seconds and 46 micro seconds in a race won by Tunisian Taieb Mohammed (3:33:84).

Another Tunisian, Taieb Nour El Houda clocked 03:50:43 to win the women Junior single scull category.

There were other categories contested that included the senior scull, double scull (either genders) and the 4 X 4 boat category.

The event dubbed the International Regatta of Lake Tunis was organized by the Tunisian Rowing Federation in conjunction with the African Rowing body and FISA, the international water sport body.

Final Tally of Medals

1 – Tunisia – 25 

2 –  Algerai – 7

3-  Libya –  2

4 – Uganda – 1

5 – Sudan – 0

6 – Togo – 0

7 – Ivory Coast – 0

8 – Cameroon – 0

Selected Results for Single Scull (Men and Women):

JMX  1 Finals Men:

1 – Taieb Mohamed (Tunisia) – 03:33:84

2- Mohamed Boucif Belhadj (Algeria) – 3:39:68

3- Ben Sidhom Mohamed (Tunisia) – 3:40:94

4 – Franck Ndri Kouadio (Ivory Coast) – 3:46:24

5 – Alfred Okello (Uganda) – 3:48: 46

6- Mohamed Bor Elhammam Fareid (Sudan) – 4:01: 94

7 – Jacques Christian Massango (Cameroon) 01:40:10

JMX  1 Finals Women:

1 – Taieb Nour El Houda (Tunisia) – 03:50:43

2- Malek Ounis (Tunisia) – 4:09:03

3- Thiziri Douki (Algeria) – 4:10:20

4 – Quellim Cyrine (Tunisia) – 4:11:71

5 – Constance Mbambu (Uganda) – 4:27: 93

6- Sarra Boulares (Tunisia) – 4:30:28

7 – Aka Edwig Yei Etchi (Ivory Coast) 4:43:29

8 – Akossiwa Ayivon (Togo) – 4:50:84

9- Adil Sharif Ahmed Sarra (Sudan) – Disqualified

David Isabirye is a senior staff writer for Kawowo Sports where he covers most of the major events.

Leave a comment

Please let us know what you think