Jethro Mulungi Mawejje in chess action at the 2023 East Africa Junior Chess Championship in Mombasa. He won in the U-10 open category

Overview:

Of the 217 participants, 137 were boys and 80 of them girls in the varying age categories from 8 – 18-year-olds at the 2023 East Africa Junior Chess Tournament with 8 countries gracing. These included hosts Kenya, Uganda, Tanzania, Malawi, India, Pakistan, Tajikistan and the United States of America (USA).

The 2023 East Africa Junior Chess tournament was successfully held in Kenya’s coastal city of Mombasa (13th to 16th January).

Eight countries took part in this tournament that attracted 217 participants.

These included hosts Kenya, Uganda, Tanzania, Malawi, India, Pakistan, Tajikistan and the United States of America (USA).

Of the 217 participants, 137 were boys and 80 of them girls in the varying age categories from 8 – 18-year-olds.

The championship was organized by the Light House Chess Club and the Aga Khan Academy, Mombasa.

Raising Star (Tanzania) was the best overall team, followed by the Kenyan duo of Victoria Chess Club and Agha Khan Academy, Mombasa in the second and third positions respectively.

Zion Hannah Mawejje on the chess table

Outstanding players:

Talia Atubet (Uganda) – Ecole Frances school Kampala won the U-8 girls category with 7 points.

Two Kenyan players Oluchiri Jadarudo (Rafiki Foundation school) and Becca Breetaliza Amandah (Victoria Chess Club) had five points apiece.

Nathan Baraka Mugambi (Kenya), a player at St Mary’s Sportview Academy won the open section with 6 points.

Shah Daanish Jeegar, Mehta Vihaan Kalpesh, Tindi Liam and Shah Yash Nishchal each had 4 points.

The youngsters in action during the 2023 East African Junior Chess Championship

U-10:

Anahi Rishit Shah (Tanzania) won the U-10 girls’ category with 5.5 points ahead of two Kenyans Skylar Amor and Shirley Wambui who both tied on 5 points.

Jethro Mawejje Mulungi (Uganda) won the open category with 6.5 points.

Mawejje was half a point better than Kenya’s Floyd Wasonga (6) and 1.5 points ahead of Rohit Yash Panjwani (5), Sennik Aaryan (5), Elvis Junior Serede Mugilwa (5), Hashim Bukenya (5) and Jeremy Obilo Odhiambo (5).

Jethro Mulungi Mawejje with his trophy

U-12:

Olivia Mukaya (Uganda) from MD Standard School scored 5 points to win the U-12 category (girls) and Kenya’s Jesse Fabian (Victoria Chess Club) won the open category with 5.5 points.

U-14:

Four players scored four points in the U-14 girls category. These were Desai Mahek Dharmesh (Tanzania) – Aga Khan Academy, Emmanuella Akot (Uganda) – Kampala Academy, Maryam Panya (Tanzania) – Rising Star Activity Center and Hailey Nio Michelle (Uganda) – Kampala Academy.

A Kenyan, Ravat Rishit of Victoria Chess Club won the U-14 open section with 6.5 points

U-16:

Malawi’s Dutt Lakshita (Braeburn International School) scored 6 points to win the U-16 girls cluster whilst Tanzanian, Christian Fernandes (Rising Star Activity Center) fetched 6.5 points to topple the rest in the open category.

Zion Hannah Mawejje shows off her trophy.

U-18:

Uganda’s Zion Hannah Mawejje (Precious Ones International) scored 5.5 points to win the U-18 girls’ category as Tanzanian, Saveliy Yakolev (Rising Star Activity Center) scored 6 points to clinch the U-18 open category.

Overall:

Ravat Rishit (Kenya) of Victoria Chess Club won the open category with 6.5 points and Dutt Lakshita (Malawi) from Braeburn International School scored 6 points to win the girls’ overall trophy.

Kenya came top overall ahead of Tanzania and Uganda in the second and third places respectively.

Jethro Mulungi Mawejje with the treasured Black-Yellow – Red Uganda National flag during the prize giving ceremony.

Officials:
SI/IO Judy Kiragu was the tournament director. The chief arbiter was IA/FI James Kangaru, deputized by IA/FI Innocent Kimera.

The section arbiter had FA Moses Maina, FA David Lekopien, NA Thayu Macharia, NA Christian Nderi and NA Mahonye Otieno.

Different Winners:

U-8 Girls:

  • Talia Atubet (Uganda) – Ecole Frances school Kampala – 7 Points

U-8 Open:

  • Nathan Baraka Mugambi (Kenya) – St Mary’s Sportview Academy – 6 Points

U-10 Girls:

  • Anahi Rishit Shah (Tanzania) – 5.5 Points

U-10 Open:

  • Jethro Mawejje Mulungi (Uganda) – 6.5 Points

U-12 Girls:

  • Olivia Mukaya (Uganda) – MD Standard School – 5 Points

U-12 Open:

  • Jesse Fabian (Kenya) – Victoria Chess Club – 5.5 Points

U-14 Girls:

  • Desai Mahek Dharmesh (Tanzania) – Aga Khan Academy –  4 Points
  • Emmanuella Akot (Uganda) – Kampala Academy – 4 Points
  • Maryam Panya (Tanzania) – Rising Star Activity Center – 4 Points
  • Hailey Nio Michelle (Uganda) – Kampala Academy – 4 Points

U-14 Open:

  • Ravat Rishit (Kenya) – Victoria Chess Club – 6.5 Points

U-16 Girls:

  • Dutt Lakshita (Malawi) – Braeburn International School – 6 Points

U-16 Open:

  • Christian Fernandes (Tanzania) – Rising Star Activity Center – 6.5 Points

U-18 Girls:

  • Zion Hannah Mawejje (Uganda) – Precious Ones International – 5.5 Points

U-18 Open:

  • Saveliy Yakolev (Tanzania) – Rising Star Activity Center – 6 Points

Overall:

  • Open: Ravat Rishit (Kenya) – Victoria Chess Club – 6.5 Points
  • Ladies: Dutt Lakshita (Malawi) – Braeburn International School – 6 Points

Teams:

  1. Raising Star (Tanzania)
  2. Victoria Chess Club (Kenya)
  3. Agha Khan Academy, Mombasa (Kenya)

Countries:

  1. Kenya
  2. Tanzania
  3. Uganda

David Isabirye is a senior staff writer for Kawowo Sports where he covers most of the major events.

Leave a comment

Please let us know what you think Cancel reply